Ziya Osman Saba Kimdir

Türk edebiyatının ünlü yazarlarından biri olan Ziya Osman Saba’nın kim olduğu bilgileri yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Ziya Osman Saba; 1910 yılının Mart ayında, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Doğduğu zaman babası askerlik görevini üstleniyordu. Ziya Osman Saba henüz 8 yaşında iken annesine doyamadan öksüz kalmıştır. Saba, savaş zamanlarında yatılı bir şekilde İstanbul’un en iyi okulunu kazanarak Galatasaray Lisesi’ne girdi ve devam etti.  Ancak üniversite eğitimine ek olarak pek çok kişisel gelişim eğitimler,ine katılmıştır. Saba, okuduğu okulu olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1936 yılında mezun oldu.

Ziya Osman Saba; Servet-i Fünun’da kaleme aldığı şiiriyle edebiyat hayatına giriş yapmıştır. Daha sonra Saba, Yedi Meşale topluluğunu da benimsemiştir.  Saba, hem üniversite eğitimi alırken hayatın da gerçeklerinin farkına varmıştır. Ziya Osman Saba; Cumhuriyet gazetesi muhasebe servisinde faaliyet göstermiştir.  Ziya Osman Saba 29 Ocak 1957 tarihinde İstanbul’da hayatına veda etmiş ve okuyucularını çok üzmüştür

İşte Ziya Osman Saba’nın eserleri şunlardır;
Şiir türündeki eserleri: Sebil ve Güvercinler, Geçen Zaman,Nefes Almak
Hikaye türündeki eserleri:Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi, Değişen İstanbul

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.