Zayıf Karne Neyin Habercisi Olabilir

Sömestr tatilinin yaklaşmasıyla karne heyecanı herkesi sardı. Zayıf karnenin neyin habercisi olabileceğini Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Aynur Sayım’dan öğrendik. Karnenin çocuğun gelişim serüvenini anlattığını dile getiren Sayım, “Zayıf notların sorumlusu yalnızca öğrenciler değildir. Zayıf karne gelmeden verilen kırmızı ışıkları fark etmeyen ebeveynlerde sorumludur” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Aynur Sayım, konuyla ilgili şu bilgileri de  verdi, “Genetik özellikler ve psikososyal nedenler başarısızlığa sebep olarak gösterilebilir. Birinci dönem süresince çocuğun öğrenme, duygusal ve sosyal gelişimi karnelerde yer alır. Zayıf karne için üç sebep vardır. Bunların ilki çocuğun kendisi ile ilgili sebepler, ailesel konular ve okul-çevre etkileşimi sorunlarıdır. Ayrıca öğrenimi etkileyen sorunların başında çocuğun yaşadığı bazı psikiyatrik rahatsızlıklar ve öğrenme kapasitesi eksikliği gelir. Elbette aile faktörü de çok önemlidir. Aile içi iletişim eksikliği, ebeveynlerin boşanması, kayıp sonucu yaşanılan bazı travmalar, ailede yaşanan hastalıklar, kardeş doğumu, kardeşle alakalı sıkıntılar, ev-şehir-okul değişimi gibi nedenler çocuğun başarısını doğrudan belirler” dedi.

Okul ve ailenin birbiri ile yeterince koordine olamaması başarısızlığa etken olabilir. Bu yüzden alınan karne yalnızca çocuğun değil, hem ailenin, hem de okulun değerlendirmesi demektir. Tek sorunu çocuklar da aramamak gerekir. Sorumluluk dahilinde aile, okul ve öğrenci sorunlarını aşmak için koordineli olarak çalışmalıdır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.