Zaman Dilimleri Nedir

Bu yazımızda zaman dilimlerinin ne olduğunu sizler için araştırdık.

Zaman dilimi; herbiri yaklaşık 15 derecelik boylama göre sıralanmış, Greenwich, İngiltere’den başlayan insanların bulundukları bölgede ve dünyanın başka bir bölgesinde saatin kaç olduğunu kavramalarını sağlayan coğrafi yer küre dilimlerine denir.

Zaman dilimlerinin ayarlanması için dünya 15 derecelik mesafeler ile 24 saat dilimine bölünmüştür. Ayarlanan saat diliminin tam ortasından geçen meridyen o saat dilimini kullanan ülkelerin ortak saatlarini ayarlamada kullandıkları meridyenidir. Türkiye 2. Ve 3. Saat dilimlerinde konumlanmıştır. Ülkemizde yaz döneminde yedi ay Doğubeyazıt üzerinden geçen 45° doğu meridyeni yani 3. saat dilimi esas alınır. Kış döneminde ise kalan 5 ay boyunca 2. saat dilimine giren 30° Doğu meridyeninin yerel saati esas alınır.

Bir ülkede birden çok saat dilimi kullanılması için, ülkenin doğu – batı doğrultusunda en az 2 saat dilimini alacak kadar genişçe olması şarttır. Mevsimlere göre iki saat diliminden birine geçmedenin nedeni güneş ışığından daha fazla yararlanmaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.