Yumuşama Dönemi Özellikleri Nelerdir

Yumuşama dönemi özelliklerinin neler olduğunu yazımızdan bulabilirsiniz.

Yumuşama Dönemi; Batı Bloğu lideri ABD ve SSCB’nin ön ayak olduğu Doğu Bloku arasında sıkıntılara neden olan durumların karşılıklı görüşmeler ve iyi niyet hamleleriyle en aza indirilmesi istenen döneme verilen addır.
Yumuşama dönemine en büyük katkı ABD’den gelmiştir. Bu dönemde Batı ve Doğu Bloku arasındaki gerginliklerin bir antlaşma ile son bulunması hedeflenmiştir.

Yumuşama, farklı ekonomik ve toplumsal alışkanlıkları olan ülkeler arasındaki buzların erimesine ve bilinçli bir biçimde ılımlaştırma çalışmalarına yardımcı olan politikadır. Bu dönemde Nükleer silahların kullanılacağı bir savaşın etki edeceği büyük sorunların uyandırdığı endişe ve korku, büyük devletlerin barış yapmaları gerekliliğine neden olmuştur. Bunun için bu gibi yöntemler belirlenmiştir.
Devletler arası bloklarda 1960-1970 yılları arasında cereyan eden olaylar devletler arası yakınlaşmaların sağlanmasına ve eski soğuk tutumlarının belli ölçüde sonlanmasını sağlamıştır. Devletler arası ilişkilerdeki bu döneme “Yumuşama Dönemi” denir.

Yumuşama Dönemine ortak sağlayan olaylar ise şunlardır;

– Kennedy ile Kruşcev görüşmesi
– Blokların kendi içlerindeki sorunlar
– Bağlantısızlar Hareketi’nin ortaya çıkması ile nükleer silahlara tepkilerin artması
– Çıkabilecek nükleer savaşın sebebiyet vereceği yıkımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.