Yerebatan Sarnıcı Hakkında Kısaca Bilgi

İstanbul’da bulunan ve geçmişten günümüze kadar gelen en eski sarnıç Yerebatan Sarnıcı’dır. Asıl adı ise Bazilika Sarnıcı‘dır.

İstanbul’da Ayasofya ve Cağaloğlu arasında bulunmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı o dönemdeki eski İstanbul’un su ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamak amacıyla İlkçağ devrinde inşa edilmiştir.

İstanbul, tarih boyunca hep gözde bir şehir olmuş ve ülkeler arasındaki ezeli rekabetin konusu olmuştur. Bu dönemlerde de Bizans, o dönemdeki İstanbul’un bir çok yerine sarnıçlar yaptırarak kuşatma dönemlerinde halkın su ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamıştır. Yerebatan sarnıcı da VI. yüzzyılda Bizans imparatoru olan İustinianos tarafından inşa ettirilmiştir. Bu sarnıcın suyu ise 19 km mesafede bulunan Belgrat ormanından Cebeciköy Kemeri sayesinde taşınıyordu.

Yerebatan Sarnıcı, Osmanlı Devleti zamanında da uzun bir dönem kullanılmış olan bir mekandır. Bu sarnıcın uzunluğu 140 metre, genişliği 70 metre, yüksekliği 8 metredir. Yani bu boyutlara göre bu sarnıcın içinin 80.000 metreküp olduğunu söyleyebiliriz.

Üstü kapalı olan bu sarnıcın tavanı tutmak amacıyla 12 sıra olmak üzere 4’ er metre aralıklarda 336 sütun yer dikilmiştir. Bu sütunların boyu ise 8 metredir.

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.