Yer Kabuğunun Bazı Bölgelerinde Bulunan, Ekonomik Değer Taşıyan Yer Altı Zenginlikleri Nelerdir?

Aşağıda yer kabuğunun bazı bölgelerinde bulunan, ekonomik değer taşıyan yer altı zenginlikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Dünyanın birçok bölgesinde yer altı zenginlikleri olarak kıymetli madenler, taşlar, yakıtlar bulunmaktadır. Bu madde ve mineraller zaman içinde ortaya çıkan yer altı zenginlikleri olarak bilinmektedir. Yer altı zenginlikleri olarak tanımlanmasında çıkarılıp işlenip kullanılması ve birçok alanda üretimin bir parçası olarak ekonomik zenginlik sağlaması da etkili olmaktadır.

Yer kabuğunun bazı bölgelerinde bulunan ve ekonomik değeri olan kıymetli taş ve madenler, bakır, demir, altın, krom, linyit, kömür, petrol, uranyum, pilatin, mermer gibi maden, mineral ve taşlardan meydana gelmektedir. Bu zenginlikler zaman içinde canlı ve cansız maddelerin kalıntılarından oluşan ve fosil olarak da biriken maddeler olarak yerini almaktadır.

Dünyanın birçok ülkesinde yer altı zenginlikleri özel yöntemlerle çıkarılmakta, işlenmekte, ihraç edilmekte ve endüstri alanlarında kullanılmaktadır. Böylece sanayi alanında gelişmeler yaşanmakta ve ekonomik büyüme ve kalkınma değerleri de buna bağlı olarak gelişmektedir.

Ülkemizde de birçok kıymetli maden bulunmaktadır. Bunlardan biri olan bor minerali ülkemizde dünya rezervlerinin %70’ini oluşturacak şekilde bulunmakta, çıkarılmakta, ihraç edilmekte ve işlenmektedir. Dünya genelinde en fazla çıkarılıp işlenen madenlerden biri de petrol olarak bilinmektedir. Petrol günümüzde hemen her alanda karbon temelli olduğu için kullanılmakta ve en fazla yakıt üretiminde ham madde olarak tercih edilmektedir.

Yer Kabuğunun Bazı Bölgelerinde Bulunan, Ekonomik Değer Taşıyan Yer Altı Zenginlikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.