Yemek Yerken Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir?

Aşağıda yemek yerken uyulması gereken görgü kuralları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Yemek yerken uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. Çünkü yemek yemek örf ve adet kurallarının en yoğun olarak uygulandığı, ahlak değerlerinin kazanılması sağlayan bir uygulama yeri olarak yaşanmaktadır. Yemek yemek insanların en doğal ihtiyacı olarak karşımıza çıksa da toplum içinde ya da aile hayatında yemek yerken uyulması gereken kurallar kişilerin adalet, hak anlayışlarının da gelişmesini sağlamaktadır.

Yemek yemek bir kültür olarak özellikle yaşadığımız coğrafyada yıllar boyunca ahlak seviyesini gösteren bir olgu haline gelmiştir. Yemek yerken uyulması gereken kurallar genel geçer kurallar olarak herkesin bildiği ve uyguladığı kurallar olarak yaşanmaktadır. Kurallara bağlı olmak bireylerin kişiliklerini de ortaya koymaktadır.

Yemek yemek kültürü ülkemizde üzerinde önemle durulan ve çocukların eğitiminde de kazandırılması gerekli olan davranışlar arasında yer alan görgü kuralları arasında yer almaktadır. Yemek bir görgü meselesi olarak algılanmakta ve insani tavırlarla yenilmesi gerektiğine inanılmaktadır. Bu da görgü kurallarının oluşmasına neden olmaktadır.

Yemek yerken uyulması gereken görgü kuralları şu şekildedir:

*Kişilerin kendi tabaklarından yemeleri gerekir.

*Yavaş ve ağır bir şekilde yemek yemek gerekir.

*Tabağa eğilerek yemek yememek gerekir.

*Büyüklerden önce yemeğe başlanmaması gerekir.

*Yemek yerken konuşmamak gerekir.

*Kolların sofraya değmemesi gerekir.

*Yemek yerken ayağa kalkmamak gerekir.

Yemek Yerken Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.