Yaşadığınız Yeri Düşünerek, Coğrafi Özelliklerin İnsanların Yaşayış Tarzı ve Ekonomik Faaliyetleri Üzerindeki Etkisini Tartışınız.

Aşağıda yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisini tartışınız kısaca olarak ele alacağız.

Coğrafya insanların hayatına doğrudan etki eder. Coğrafya doğal unsurları barındırarak beşeri unsurların oluşmasına imkan verir ve insan hayatını çevresel olarak sarar. Coğrafi özelliklere göre insanların hayat tarzı, tercihleri, tavırları, dünya görüşleri ve planları değişebilir.

Yaşadığımız yere göre bakıldığında coğrafi özellikler bakımından yükseltinin az, bitki örtüsünün orman ve makilik, deniz seviyesine yakın bir coğrafya olması büyük şehir olarak ortaya çıkışını etkilemiştir. Büyük şehirde coğrafi özelliklerin elverişliliği ulaşım ve iletişim ağlarının gelişmesine imkan sağlamıştır. Limanların olması deniz ticaretinin gelişmesini sağlamıştır. Ormanların olması havanın temiz kalmasını, denizin olması rüzgarların oluşmasını sağlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.