Yaş Kesen Baş Keser Atasözü ile İlgili Hikaye

Aşağıda yaş kesen baş keser atasözü ile ilgili hikaye kısaca olarak ele alacağız.

Ahmet, ağaçları çok severdi. Babasının emekliliğinden sonra köy yerinde satın aldığı birkaç dönümlük araziye ağaçlar dikmişti. Uzun yıllar bu ağaçlara bakmış ve o küçük alanın bir hatıra ormanı gibi düzenli ve bakımlı bir ağaçlık olmasını sağlamıştı. Bu ağaçların içinde en büyük olanını da seçmiş ve onun yakınlarına ağaçtan da bir ev yapmıştı.

Ahmet, babasının arsasını bu şekilde yeşillendirmiş ve içine de bir kış evi yaparak boş zamanlarında buraya gelmeye başlamıştı. Zamanla yeni yeni ağaçlar dikmeye de başladı. Yeşillik gözü gördükçe içi rahatlıyordu. Yeşil alanları korumak için de elinden geleni yapıyordu.

Ahmet bir gün iş yerinde çalışırken bir mektup aldı. Bu mektup resmi makamlardan gelen bir bildiri yazısıydı. Ahmet hemen mektubu açtı ve okudu. Köy yerinde o özene bezene yaptığı ve zaman ve enerjisini harcadığı ormanlık alandan yol geçecekti. Bu yol bütün şehirleri dolaşan yolun bir ara yolu olarak yapılacaktı. Bu yol oradan geçmese de olurdu. Bu nedenle Ahmet hem üzüldü hem de neler yapabileceğini düşündü.

Ahmet, ormanlık alanın resimlerini çekti ve bir üst yazı hazırladı. İlgili makama yazdığı yazıda resimlerle her şeyi anlattığı ve doğanın güzelliklerini gözler önüne serdiği için sadece yaş kesen, baş keser yazıp altına baba annesini ismini yazdı.

On beş gün geçmeden yazısına bir cevap geldi. Cevapta ilgili makama çağrılıyordu. İlgili makama gitti ve yetkili isimle görüştü. Yetkili isim kendisine çok teşekkür etti ve bu işlerin bazen kendinin dışında geliştiğini söyleyerek durumdan tesadüfen haberdar olduğunu ve ormanlık alana zarar gelmeyeceğini söyledi. Ahmet çok mutlu olmuştu.

Yaş Kesen Baş Keser Atasözü ile İlgili Hikaye Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Yaş Kesen Baş Keser Atasözü ile İlgili Hikaye ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Çanakkale birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.