Yarıyıl Tatili İçin Uzman Tavsiyeleri

Yarıyıl tatilinin yaklaşması ile birlikte tatilin nasıl geçirilmesi gerektiği hakkında sizler için uzmanlardan görüş aldık. İşte detaylar…

Rehberlik uzmanımızdan yarıyıl tatilini öğrencilerin nasıl geçirmesi gerektiği hakkında tavsiyeler aldık. Ayrıca karne hediyesi bekleyen çocuklarımızın gereksinimleri göz önünde bulundurulmalı ve bu çerçeve bir ödül verilmeli diyor uzmanımız. Yarıyıl tatili için velilerin bir program yapması gerekir ve bu program dahilinde içinde uzun vakitler almayan derslerde olmalı. En önemli şey ise aile bireylerinin birbirlerine vakit ayırarak ortak aktivitelerde bulunmalarıdır.

2017-2018 eğitim-öğretimi dönemini yarılayan öğrenciler son zamanlarda sınavlardan, yazılılardan, ödevlerden, okula gidip gelmelerden çok sıkılmış durumda. Bu nedenle 19 Ocak’ta start verecek olan yarıyıl tatilini hepsi aynı heyecanla bekliyor. Ancak öğrenmek süreklilik isteyen bir eylem olduğu için yarıyıl da da öğrenme yetisi yavaşlamadan yoğu olmayan programlarla pekiştirilmeli. Bu yüzden velilerimize büyük görev düşüyor. Elbette bu daima çocuğunuzu ders çalışmaya yönlendirmek değil. Çocuğunuz ile birlikte onunda fikirleri alınarak hazırlanan bir yarıyıl programı tam da istediğimiz. Hazırlanan bu programa göre öğretmenlerin verdiği yarıyıl ödevleri yapılmalı, kitap okuma düzeni oluşturulmalı. Bu şekilde planlı davranmak çocuğunda motivasyonunu artıracaktır.

Uzmanımız alınacak karne hediyesinin ise pahalı olmaması ve ebeveynler tarafından vaat edilen sözlerin mutlaka gerçekleştirilmesi kolay şeyler olması gerektiğini de belirtti. Çünkü alınacak pahalı hediyeler ileri zamanlarda başarı arttıkça çocuğu doyumsuzluğa sevk edecek ve hep daha fazlasını isteyecektir. Ayrıca yarıyıl tatilinde ailecek yapılacak sportif faaliyetler çocukların en sevdikleridir. Bu gibi aktiviteler çocukların rahatlamasına, enerjilerini atmasına ve mutlu olmasına fırsat tanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.