Yarı İletken Maddelere Örnekler

Aşağıda yarı iletken maddelere örnekler kısaca olarak ele alacağız.

İletken ve yalıtkan maddeler enerji iletimi yönüyle sınıflandırılmaktadır. Elektrik de bir enerji çeşididir. Bu nedenle elektriği ileten maddelere iletken madde, elektriği iletmeyen maddelere ise yalıtkan maddeler denir. Kristalize edilen ve genelde geçiş  metali olarak bilinen elementler ve bu elementlerden yapılan malzemeler yarı iletken madde olarak bilinmektedir.

Yarı iletken maddelerin kullanım alanları oldukça fazladır. Yarı iletken maddeler, enerji iletiminde ve yalıtımında kullanılmaktadır. Enerji depolama ve taşıma yolları da yarı iletken maddelerden elde edilmektedir. Yarı iletken maddeler daha çok element yapısında bulunur ve bu elementler yardımıyla oluşturulan maddeler yarı iletken madde olma özelliği kazanmaktadır.

Aşağıda yarı iletken maddelere örnek olarak birçok elementten bahsedilmektedir. Bu elementler yarı iletken özellik taşıdıkları için yaygın olarak da kullanılmaktadır.

Yarı iletken maddelere örnekler şu şekildedir:

*Germanyum

*Silisyum

*Selenyum

*Bakır oksit

*Arsenik

*İndiyum

*Fosfür

*Kurşun

*Sülfür

Yarı iletken maddeler, enerji üretim ve depolama tesislerinde, araçlarında kullanılmaktadır. Böylece enerjinin en doğru şekilde kullanılması söz konusu olmaktadır. Yarı iletken maddeler doğada hazır halde de bulunabilir. Bazı yarı metal özellik gösteren maddeler de yarı iletken olarak adlandırılabilir.  Yarı iletken maddelerin daha çok geçiş metalleri olması elektriğin kullanımı alanında yeni alternatif yolların oluşmasını sağlamaktadır.

Yarı İletken Maddelere Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.