Yangından Korunma Haftası

Yangından korunma haftası hakkında bilgi kısaca

Her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan Yangından Korunma Haftası’nda yangının doğaya ve ülke ekonomisine verdiği zararlar üzerinde durulmakta ve yangın için alınabilecek önlemler ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Yangının ne olduğu, nasıl ortaya çıkabileceği, yangından nasıl korunulabileceği, yangın anında neler yapılması gerektiği, itfaiyenin kuruluş ve görevleri bu hafta içinde anlatılır ve belirli bir düzeyde bilinç oluşturulmaya çalışılır. Bu bilgilendirmeler okullarda şiir, kompozisyon, konuşma vb etkinliklerle çeşitlendirilir ve öğrencilerin dikkati çekilmeye çalışılır. Yapılan çalışmalarda yangından korunmanın gerekliliği ve haftanın önemi anlatılmaya çalışılır. Yangından korunmak için halkı ve öğrencileri bilinçlendirmek bu konuda yapılabilecek en önemli şeyler arasındadır.

Ateşin kontrolden çıkarak çevreye yayılmasına yangın adı verilir. Yangınlar genellikle insanların bilinçsizliklerinden ve dikkatsizliklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak günlük yaşantı dışında, deprem, yıldırım, trafik kazaları gibi nedenlerden ötürü de yangın çıkabilir. Yangının orijini genellikle çabuk tutuşan maddelerin ateşe maruz kalmasıdır. Bu nedenle yangın tehlikesi bulunan alanlara ateşin sıçramaması yangından korunmak adına oldukça önemlidir.

İnsanlar yangınla çok eski tarihlerden beri karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle zaman içinde yangınla baş edebilmek için birçok yöntem ve alet geliştirilmiştir. Eski tarihlerde yangını söndürmek için kazma, kanca ve taşıma sular tercih edilirken günümüzde bu yöntemlerin ötesine geçilmiş ve bu yöntemler eski olarak kabul edilmeye başlanmıştır. 1717 yılında Müslüman olarak Davut adını alan bir Fransız sayesinde Fransa’daki yangın söndürme sistemi Osmanlı’ya taşınmıştır. Bu gelişmenin ardından da Yeniçeri Ocağı içinde Tulumba Ocağı kurulmuştur. Davut Ağa olarak bilinen kişinin başlattığı yangınla mücadele hareketi ve teşkilat, sonradan itfaiye adını almıştır.

Yangın başladıktan sonra çok kısa bir süre içinde söndürülse de önemli zararlar bırakabilir ve bu zararların geri dönüşü olmayabilir. Bu nedenle yangın konusunda birçok önlem alınmalı ve yangın çıkması mümkün olduğunca engellenmelidir.

yangin_korunma_clip_image001

Yangından Korunma Haftası İle İlgili Şiirler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.