Yalıtkan Maddelere Örnekler

Aşağıda yalıtkan maddelere örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Enerji iletimini sağlayan maddeler iletken madde olarak bilinmektedir. Elektrik enerjisini ileten maddelere de iletken madde denir. Elektrik enerjisini iletmeyen maddelere de yalıtkan madde denmektedir. Yalıtkan maddeler ametal özelliklerine sahiptir. Böylece ısı ve elektrik iletiminde yalıtkan özellikler taşırlar.

Elektriği iletmeyen maddeler de bulunur. Elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan madde denir. Bu maddelerde serbest elektron bulunmadığı için elektrik bu maddeler üzerinden ilerleyemez. Aşağıda yalıtkan maddelere örnek olarak kullanılan, doğada hazır bulunan ya da işlenen maddelerden örnekler bulunmaktadır.

Yalıtkan maddeler sayesinde elektrik iletiminde korunma ve taşınma gibi ihtiyaçların alternatif yolları oluşturulmaktadır. Yalıtkan maddeler sayesinde elektriğin taşınması ve kullanılması mümkün olmaktadır. Bu nedenle yalıtkan maddelerin kullanımı oldukça yaygındır.

Günümüzde yalıtkan madde üretimi oldukça fazladır. Bu elektriğin kullanımının yaygınlaşmasına bağlı olarak değişmektedir. Elektrik kullanımında yalıtkan maddelerin olmaması elektriği tehlikeli bir enerji yapmaktadır. Bu nedenle elektrik işlerinde ve kullanımında yalıtkan maddelere ihtiyaç bulunmaktadır.

Yalıtkan maddelere örnekler şu şekildedir:

*Lastik

*İp

*Seramik

*Porselen

*Mika

*Kauçuk

*Ebonit

*Asbest

*Şekerli su

*Hava

*Kuru saman

*Kar

*Tuğla

*Beton

*Fiberglas

*Polietilen köpük

*Selüloz

*Pamuk

*Parke

*Plastik

*Ahşap

*Cam

*Kağıt

*Halı

*Kilim

*Tahta

Yalıtkan maddeler, sonradan bu özelliklere sahip olabilir. Fakat doğal yolla da yalıtkan bir özellik taşıyabilir. Yalıtkan maddelerin kullanım alanı çok yaygındır.

Yalıtkan Maddelere Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.