Yakıt Nedir Çeşitleri Nelerdir

Günlük yaşantımızda ihtiyaç duyduğumuz temel enerji kaynaklardan birisi de yakıtlardır. Çünkü temel ihtiyacımız olan ısınma gibi ihtiyacımızın yanı sıra banyo, sıcak su gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak için de yakıtlar olmazsa olmaz ihtiyaçlardır. Yakıtlar; ısınma ihtiyacını karşıladığı gibi aynı zamanda sanayi alanında da enerji üretimini sağlayan yanıcı kaynaklardır. Çünkü yakıtlar sayesinde sanayi kuruluşlarındaki makineler basınç ile enerji kazanır ve faaliyet göstermeye başlarlar.

YAKIT ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Katı Yakıtlar: Özellikle evlerimizde ısınmak için ve sanayi tesislerinde enerji elde etmek için kullandığımız odun ve kömür katı yakıtlar sınıfına girmektedir. Aynı zamanda yer kabuğunun altında yer alan bir çok yakıt da odun ve kömür olarak nitelendirilmektedir. Odun ve kömür gibi katı yakıtları evlerimizde ve iş yerlerimizde ısınmak amacı ile kullandığımız gibi aynı zamanda sanayi tesislerinde de elektrik enerjisi üretmek amacı ile de kullanmaktayız.

Sıvı Yakıtlar: Benzin, gaz yağı, oil, motorin, ispirto, biyodizel gibi yakıtlar sıvı yakıt sınıfına giren yakıtlardır. Günlük yaşantımızda özellikle motorlu araçlarda kullanarak motorlu taşıtların hareket etmesini sağlarız. Bu nedenle de özellikle ulaşım alanında sıvı yakıtlar son derece önemlidir.

Gaz Yakıtlar: Doğalgaz, biyogaz ve havagazı gibi yakıtlar gaz yakıtlar sınıfına girmektedir. Yer altında asırlar önce sıkışan gazlar fosil yakıtlar şekline gelirler. Ayrıca hava gazı kullanılarak kömürler de üretilmektedir. Biyogazlar ise hayvan ve bitki atıkları ile meydana gelen gaz yakıtlardır.

Yakıt Nedir Kaça Ayrılır Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.