Yağmur ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda yağmur ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Yağmur fiziksel olaylar sonucunda gerçekleşen bir hava olayı olsa da insan hayatında manevi bir anlam ifade etmektedir. Yağmurun yağması bizim toplumumuzda ve diğer İslam toplumlarında rahmet olarak isimlendirilmektedir. Bu nedenle de manevi bir yönü bulunmaktadır.

Yağmurun maddi önemi ve manevi değeri insanların hayatının maddi ve manevi olarak şekillenmesini sağlamaktadır. Yağmur canlılık için önemli olduğu gibi, insanların ve diğer canlıların psikolojik olarak iyi hissetmesi açısından da önemlidir.

Yağmur bütün bunlarla beraber afetlere de neden olabilir. Afetlerin yaşanması insanları ve diğer canlıları zor durumda bırakabilir, nesillerin zarar görmesine ve ölmesine de neden olabilir. Çevrenin zarar görmesine neden olabilir. Selin yaşanması doğal afettir ve zararları vardır.

Bunların haricinde yağmur yağmazsa, açlık, kuraklık, çoraklık, kıtlık, sefalet, ölümler, sakatlıklar, hastalıklar da yaşanabilir. Bütün canlılar suya muhtaç olarak hayata devam etmektedir. Su canlı hayatında belirleyici bir yere sahiptir. Yağmurun yağması doğanın korunmasıyla doğrudan ilgilidir.

Doğada yağmurun yağmasını sağlayan fiziksel olaylar da yaşanmaktadır. Bitki örtüsü ve özellikle ormanlar yağmurun oluşmasında etkilidir. Ülkemizde dört mevsimin yaşanması ve üç iklim tipinin görülmesi yağmurların yağmasını da sağlamaktadır. Yağmurun ülkemizde sıkça görüldüğü bölgeler de yer almaktadır. Böylece yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü de ona göre şekil almaktadır.

Yağmur ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.