Yağ Hangi Organda Sindirilir

Vücudumuza yağları ağzımız yoluyla alırız; ağızda parçalanmaya başlayan yağlar, öncelikle ağız ve mide yoluyla sindirilmeye başlar. Fakat ağızda yapılan sindirim çok yüzeyseldir ve kısa sürmektedir bu nedenle de pek önem görmez bununla birlikte henüz sindirim gerçekleşmemiş olur. Yağlar ancak tam olarak ince bağırsaklarda sindirilir. Pankreatik lipaz enzimi yardımıyla gerçekleştirilen yağ sindirimine karaciğer salgısı safra da yardım eder.

Sindirim esnasında yağların daha ufak parçalara ayrılabilmesi için lipazlar kullanılır ve böylec eyağların sindirimi daha kolay hale gelir. Bu sindirim işlemi Koledokt kanalıyla üretilen safra salgısı sayesinde meydana gelir.

Yağların sindirim işlemi esnasında safra tuzları yağ parçalarını ufak parçalara ayırır ve böylece yağların çapları 3 – 6 nm olur. Böylece sindirimde kullanılan enzimlerin etki edeceği alan genişlemektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yağların sindirimi safra tuzları ile gerçekleştirilmektedir. Ancak bu sindirim işlerim safra tuzları haricinde de gerçekleştirilebilir fakat safra tuzu kullanılmadan gerçekleşen sindirim olayında yağ oranı %60’a kadar düşmektedir.

Yağlar Hangi Organdan Kana Geçer Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.