Vücudumuzdaki Atık Maddeler Hangi Hangi Organlarla Atılır

Yeryüzünde bir çok insan, hayvan ve bitki yaşamaktadır. Yaşayan tüm canlılar bir çok şekilde boşaltım yapar. Bu yazımızda sizlere vücudumuzdaki atık maddeler hangi organlarla ve nasıl uzaklaştırılır konusunda bilgi vereceğiz.

İnsanlar başta olmak üzere tüm canlılar hayatlarını devam ettirebilmek amacıyla dış çevreden besin alır ve beslenirler. Canlılar beslenme işlemini gerçekleştirdikten sonra besinler vücutta ayrışır ve görevli organlar tarafından atık maddeler kandan ayrılır ve boşaltım işlemi için hazırlanır.

Beslenme olayı sonucunda besinlerin vücut içerisinde ayrıştırılarak atık maddelerin vücut dışına atılması olayına boşaltım olayı adı verilir. Bu olayı ise boşaltım sistemi organları meydana getirir.

Canlıların aldıkları besinler yapıcı-onarıcı ve düzenleyici olarak birbirlerinden ayrılırlar. Beslenme sonucunda vücutta ayrıştırılan atık maddeler boşaltım sistemi organları olan böbrek, üreter, idrar kesesi ve üretra organları tarafından vücut dışına atılır ve böylece beslenme sağlıklı bir hal alır.

Vücudumuzdaki Atık Maddeler Hangi Organlarla Nasıl Uzaklaştırılır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.