Verem Haftası İle İlgili Kompozisyon

Verem savaş haftası ile ilgili kompozisyon, veremle savaş eğitimi haftası ile ilgili kompozisyon örnekleri kısa ve uzun

Verem Haftası Kompozisyon

Her yıl ocak ayının ilk haftası veremle savaş haftası olarak bilinir. Bu haftada bazı etkinlikler yapılır. Bu etkinliklerde verem hastalığının tanımı, veremden korunma yolları ve veremin neden kaynaklandığı hakkında insanlar bilgilendirilir. Aynı zamanda tedavisinin nasıl yapıldığı, erken teşhis durumunda tedavinin nasıl sürdüğü adım adım anlatılır.

İnsan sağlığı yönünden oldukça tehlikeli olan bu hastalığı tanımlayacak olursak; Halk arasında ince hastalık, tıp dünyasında ise tüberküloz olarak adlandırılmaktadır. Hastalığın en kötü yönü ise solunum yoluyla kolayca insanlara bulaşmasıdır. Hastalığa  sebep olan mikrop, Alman doktor Robert Koch tarafından bulunmuştur ve hastalığa sebebiyet veren bu mikroba Koch basili denmiştir. Hastalığın bir çok çeşidi bulunur. Çünkü genel de hangi organa bulaştıysa o organın ismini alır. Örnek verecek olursak; Akciğer veremi, kemik veremi vs. gibi. Tıpta yaşanan gelişmeler ile birlikte artık bu hastalığı engelleyecek bir aşı bulundu. Bu şıya ise B.C.G. aşısı adı verildi ve günümüzde sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak yaptırılabilen bir aşı.

Bu aşıyı yaptırdığınız takdirde hastalık vücuda bulaşsa bile öldürücü bir etki yapmadan atlatılmaktadır. Bu yüzden bebeklere, okul yaşındaki çocuklara bu aşı yaptırılır.  Bu sebepledir ki artık günümüzde o kadar da korkulacak bir hastalık değildir. Bu konuda halkımızın bilinçlenmesi gerekiyor. Bebeklere ve çocuklara bu aşıyı kesinlikle yaptırmak gerekiyor. Bu önlemi aldığımız takdirde hastalığın etkisinden korunmak daha kolay olur.

veremsavasegitimihaftasi

Verem Hastalığının başlıca Nedenleri

1. Kesik kesik öksürmeler

2. Geceleri hafif ateşlenme ve terleme

3. Her şeye karşı isteksizlik yemek yeme dahil.

4. devamlı bir halsizlik ve yorgunluk

5. Hafif hafif terlemeye başlama

6. giderek zayıflamaya başlama

Verem Hastalığından Korunma Yolları

1. Havasız ve kuru ortamlarda uzun süre bulunmaktan kaçının

2. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi temel kural olarak görmek gerekir

3. Eğer verem aşısı olmadıysanız hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidip aşınızı yaptırın

4. Çok fazla öksüren ve hapşıran insanlardan uzak durun

5. Eşyalarınızı sık sık yıkayın temiz tutun

6. Hasta insanlardan uzak durun

Yukarıdaki yazımızda verem ile ilgili bilinmesi gerekenleri verdik. Yazımızda belirttiğimiz hususlara dikkat edildiği takdirde bu hastalık tehlikeli bir durum teşkil etmiyor. Önemli olan bu konuya dikkat etmek ve insanlarımızı bilgilendirmek.

Veremle Haftası İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.