Veda Hutbesinin İnsan Hakları Açısından Önemi Kısaca

Veda Hutbesinin İnsan Hakları Açısından Önemi Kısaca Maddeler Halinde Nedir

Hz. Muhammed’in son haccı veda hutbesi olarak bilinmektedir. Ölümünden yaklaşık 3 ay önce bunu gerçekleştirmiştir. Burada binlerce müslüman onu dinlemiştir. Günümüzdeki insan hakları evrensel beyannamesini aratmayacak konulara vurgular yapmıştır.

Kadın haklarının korunması, Araplar ile diğer milletlerin ve ırkların eşitliği, dil ve dinlerin ayırt edilmemesinin gerekliliği Hz. Muhammed tarafından veda hutbesinde üzerinde durulmuş başlıca konulardır.

İnsanların birbirini öldürmesinin, mallarını çalmasının yasak olduğunu vurgulamıştır. Yani can ve mal güvenliklerini güvence altına almayı amaçlamıştır.

Kadınların da mal ve mülk haklarının bulunduğu, onların erkeklerin hayat arkadaşı olduğu ve iyi davranılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Aile ve toplum hayatının el üstünde tutulması gerektiğinden bahsedilmiş, bunu bozacak zina ve benzeri davranışların yasak olduğu söylenmiştir.

Herkesin yaptıklarından kendisinin sorumlu olduğu vurgusu da yapılmıştır. İnsanlar birbirlerinin sorumluluklarını üstlenmemelidirler ve bu yasaktır. Bir suçlu varsa o sadece kendi suçundan suçludur.

Kur’an-ı Kerim’in önemi ve bunun insanlığa bir emanet olduğundan bahsedilmiştir. Korunması için insanlar elinden geleni ortaya koymalıdır.

26 yorum

  1. çok güzelmiş de şu UZUN DİYEN arkadaşlarımıza sesleniyorum kendiniz kısaltabilirsiniz ancak uzun olması daha mantıklı öğretmen daha çok açıklandığı için daha da çok beğenir…

  2. Yaa çok kısaymış saolun o kadar kısaki bu daha kısası olmaz yani aşırı kısa yani ben hayatımda 25 satırdan jısa bir yazı görmemiştim BRAVO

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.