Üniversiteye Girişte Hangi Bölüm İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Üniversite sınavına hazırlanan gençlerimizin en çok merak ettiği konu istediğim bölüme girebilmek için hangi dersten kaç net yapmam sorusu? İşte bugün kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına sizler için bazı bilgiler derledik. İşte o bilgiler;

Elektrik- Elektronik Mühendisliği için; Temel Yeterlilik Testinde Türkçe’den 25, Matematik’ten 25, Fen Bilimleri’nden 10 ve Sosyal Bilimler testinden 10 net; İkinci oturumda Matematik testinden 25 ve Fen Bilimleri testinden de 20 net yapmak gerekiyor.

Psikoloji Bölümü için; TYT’de Türkçe’den 30, Temel Matematik’ten 30 ve Sosyal Bilimler testinden yaklaşık 15 net; İkinci oturumda Matematik testinden 25 ve Edebiyat/Sosyal Bilimler-1 testinden de 30 net yapmak gerekiyor.

İngiliz Dili ve Edebiyatı için; TYT’de Türkçe’den 35, Temel Matematik’ten 4, Fen Bilimleri’nden 4 ve Sosyal Bilimler testinden yaklaşık 15; İkinci oturumda Yabancı Dil testinden 75 net yapmak gerekiyor.

Tıp Fakültesi için; TYT’de Türkçe’den 35, Temel Matematik’ten 35, Fen Bilimleri’nden 16 ve Sosyal Bilimler testinden yaklaşık 15 net; İkinci oturumda Matematik testinden 35 ve Fen Bilimleri testinden de 35 net yapmak gerekiyor.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi için; TYT’de Türkçe’den 25, Temel Matematik’ten 15, Fen Bilimleri’nden 5 ve Sosyal Bilimler testinden yaklaşık 11; İkinci oturumda Matematik testinden 20 ve Edebiyat/Sosyal Bilimler-1 testinden de 25 net yapmak gerekiyor.

Makine Mühendisliği için; TYT’de Türkçe’den 35, Temel Matematik’ten 35, Fen Bilimleri’nden 15 ve Sosyal Bilimler testinden yaklaşık 15 net; İkinci oturumda Matematik testinden 34 ve Fen Bilimleri testinden de 34 net yapmak gerekiyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.