Ulusal Egemenlik Ve Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir

Ulusal egemenlik ve bağımsızlık sembollerimizin neler olduğunu merak edenler yazımızdan öğrenebilirler.

Ulusal egemenlik ve bağımsızlık bir milletin geleceği için en önemli ögelerdir. Ülkemizde ulusal egemenliği ve bağımszlığı simgeleyen semboller ise şunlardır;

Bayrak; Bir ülkenin ve ulusun en önemli sembollerinden olan bayrak, bir kumaştan yapılan ve direğe asılan bir nesne olmasından ziyade geçmişten o ülke için verilen mücadeleleri simgeler.

Milli Marş; Marşlar anlamlı kıtaları ile o ulusun yurt ve bayrak sevgisini, özgürlük için verdikleri savaşları ve kutsal değerlerini işleyen şiirlerdir.
Ülkemizin milli marşının adı İstiklal Marşıdır. Yazarı ise Mehmet Akif Ersoy’dur. Ersoy; 12 Mart 1921’de bu marşı kaleme almıştır. Marşımızın bestecisi ise Zeki Üngör’dür.

Para; Her milletin kendine has para birimi vardır. Bu paralar sayesinde ekonomik bağımsızlıklarını ispat ederler. Ülkemizde para birimi türk lirasıdır.

Anayasa; Her ulusun, kendi değerlerini içeren kanunlardan oluşmuş bir anayasası vardır. Bu anayasada devlet yönetim şekli ve vatandaşların hakları yer alır. Anayasası olmayan devletlerde düzen yoktur.

Cumhurbaşkanlığı Forsu; Ülkemizin bağımsızlığını gösteren ve ve geçmiş tarihimizde varlık bulmuş 16 büyük Türk devletini temsil eden simgedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.