Uludağ Üniversitesinden Tıp Literatürüne Katkı

Uludağ Üniversitesinden tıp literatürüne büyük katkı geldi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorları geliştirdikleri “Skorlama Yöntemi” ile dünya tıp literatürüne girmeye hak kazandılar.

Uludağ Üniversitesi’nden gelen bilgi yazısında, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim üyeleri Uzm. Dr. Sertaç Argun Kıvanç, Doç. Dr. Berna Akova Budak ve Prof. Dr. Ahmet Tuncer Özmen’in, Tıp Fakültesi Tıbbı Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyeleri Prof. Dr. Beyza Ener, Doç. Dr. Oktay Alver, Uzm. Dr. Nazmiye Ülkü Tüzemen ile birlikte geliştirdikleri “A Clinical Scoring System for Diagnosis of Ocular Demodicosis” adlı projeleri ile Uludağ Üniversitesinin adını dünyada duyurmayı başardılar. Geliştirdikleri çalışma ile dünya tıp literatürüne bir ilk olarak isimlerini kazıdılar.

Uludağ Üniversitesinden konu ile ilgili şu açıklama geldi; “Demodex adlı akarların kirpiklerde ve göz yüzeyinde sebep olduğu farklılıkları araştıran gruptan Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim üyeleri Uzm. Dr. Sertaç Argun Kıvanç ve Doç. Dr. Berna Akova Budak, ilk kez yapılan bir klinik skorlama yöntemi geliştirerek, bu skorlama yöntemine de  ‘Uludağ Oküler Demodikozis Klinik Skorlaması (UODS)’ ismini koyarak dünyaya duyurdular. Dünyada ‘oküler demodikozis’ teşhisi için ortaya konulan ilk klinik skorlama yöntemi niteliğindeki bu projenin kazanımları sayesinde hastalara daha kolay, çabuk teşhis belirleme ve daha doğru tedavi uygulama fırsatı tanınacak.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.