Ülkemizde Üretilen Ürünler Nelerdir

Tarım Ürünleri

Ülkemizin her bölgesinde üretimi yapılmakta olan bir çok ürün bulunmaktadır. Ülkemizin her bölgesinde üretimi yapılan ürünler farklılık göstermek ile birlikte, bu ürünlerin yurtdışına gönderilmesi ile ticaret sağlanarak ekonomiye katkı sağlanabilmektedir. Peki ülkemizin hangi bölgelerinde hangi ürünler yetişmektedir? Bu ve buna benzer sorulara cevabı ve çok daha fazlasını sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tarım Ürünleri

Ülkemizin her bölgesinde farklı ürünler yetişmesi durumuna bir kaç önemli örnek verebiliriz. Her bölgenin kendine özel coğrafi konumunun olması göz önünde bulundurularak iklim ve bitki örtüsü gibi etmenlerin de farklılık göstermesi ile her bölge farklı ürün üzerine üretim yapar.

Örneğin İç Anadolu bölgesinin elverişli olması nedeni ile buğday üretim yaptığı biliniyor. Özellikle Konya, Ankara ve Adana’da çok fazla buğday üretimi yapılmakta olup bu üretim ihtiyacın üzerine bile çıkabiliyor. Arpa ise, bir çok alanda yetiştirilebiliyor. Arpanın bir önemli özelliği soğuğa da sıcağa da dayanıklı olması olarak biliniyor. En fazla üretiminin yapıldığı yer yine İç Anadolu olurken, Doğu Anadolu’nun da yüksek tepelerinde üretimi gerçekleştirilebiliyor.

Akdeniz Bölgesinden örnek verecek olursak da mısırın üretiminin bu bölgede yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü mısır üretilirken çok fazla suya ihtiyaç duyan bir bitki olmak ile birlikte yağ üretimi için de kullanılan bir bitkidir. Karadeniz Bölgesinde de üretiminin yapıldığı bilinmektedir.

  • Çeltik üretimi ise bol suya ihtiyaç duyulduğundan dolayı akarsu kenarlarında gerçekleşmektedir. Çavdar İç Anadolu Bölgesinde üretilmektedir. Ülkemizde üretimi yapılan daha bir çok ürün bulunmaktadır. Bunların arasında, nohut, mercimek, fasulye, tütün, pamuk, çay, fındık, haşhaş, şekerpancarı, susam, yer fıstığı, muz, kayısı, üzüm ve daha bir çok ürün bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.