Ülkemizde Petrol Çıkarılan Tek Bölge Hangisidir?

Aşağıda ülkemizde petrol çıkarılan tek bölge hangisidir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde doğal kaynaklar bulunmaktadır. Ülkemizde en çok fosil yakıt olarak kömür bulunmaktadır. Linyit kömürün bulunduğu ve çıkarıldığı yerler çok çeşitlidir. Diğer fosil yakıtlar olan doğalgaz ve petrol gibi madeni değerler genellikle dışarıdan satın alınmaktadır. Türkiye, petrol rezervleri bakımından oldukça fakirdir. Türkiye’de sadece bir yerde petrol rafinerisi bulunmaktadır.

Ülkemizde bulunan petrol rafinerisi Doğu Anadolu Bölgesi’nde  bulunmaktadır. Batman Petrol Rafinerisi’nde ülkemizdeki petrollerin %99’u çıkarılmaktadır. Petrol çok değerli bir madendir. Fosil bir yakıt olarak işlenmekte ve en çok yakıt ve plastik sanayinde kullanılmaktadır. Uzay teknolojilerinde de önemli bir yere sahiptir. Petrol rezervlerinin büyük bir bölümü İran Körfezi’nde bulunmaktadır.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Ülkemizde Petrol Çıkarılan Tek Bölge Hangisidir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Diyarbakır birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. süpersiniz, ödevim Ülkemizde Petrol Çıkarılan Tek Bölge Hangisidir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.