Ülkemizde Bulunan Milli Parklar

Ülkemizde Bulunan Milli Parklar Hangileridir

Bu yazımızda ülkemizde bulunan milli parkları tanıtacağız. 2010 yılında yapılan araştırma sonucu ülkemizde 40 tane milli park olduğu kesinleşmişti. Ülkemi milli park bakımından zengin bir ülkedir. Zira dünyada milli park sayısı 6555 adettir. İşte bugün ülkemizde önemli milli parklardan bir kaçına değineceğiz. İşte o milli parklar;

Bolu Yedigöller Milli Parkı; Burası 1965 yılında milli olmayı hak etmiş bir parktır. Parkın başlıca özelliği heyelanlar sonucu meydana gelen göllerin doğayla iç içe olmasıyla görülen manzaradır.  Parkta; yürüyüş parkurları, piknik alanları, yaşam alanı burası olan hayvanlar görülmeye değerdir. Ayrıca bu park pek çok fotoğrafçının deklanşörüne konu olmuş bir değerdir.

Kuş Cenneti Milli Parkı; Bu park 1959 senesinde milli park kabul edilmiştir. Park Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan Manyas gölünde konumlanmaktadır. Buradaki yaşayan kuş çeşitlerini dürbünler sayesinde yakından görebilmek için yapılmış kuş gözetleme kulesi bulunmaktadır. Ayrıca bu kulenin kırk kişilik kapasitesi bulunmaktadır.

Uludağ milli Parkı;  Bu park 1961 senesinde milli park olarak kabul edilmiştir. Bursa’da bulunan park merkeze 34 km kadar uzaklıktadır. Ancak buraya merkezden teleferik sayesinde 20 dakika kadar süren kısa bir yolculukla ulaşma fırsatı vardır. Ülkemizde sayılı kayak merkezlerinden biridir. En güzel zamanları Aralık ve Mayıs aylarındaki halidir. Bu parkta bazı hayvanların yaşamasına elverişli ortam bulunmaktadır. Bu hayvanlar; geyik, tilki, kartal, domuz, ayı’dır.

milli parklar

Ülkemizde Bulunan Milli Parklar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.