Ucuzdur Vardır İlleti Pahalıdır Vardır Hikmeti Atasözünün Anlamı

” Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti” atasözünün anlamını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Bir malın fiyatı onunu işlevine ve özelliklerine göredir. Bu nedenle ucuz şeylerin ucuzluğuna kanmamalı, pahalı şeylerden de korkulmamamlıdır. Çünkü ucuz olan kötü ve dayanıksız çıkabilir. Ancak genellikle pahalı olan ürünlerden pişman olunmaz, onlar kaliteli, değerli ve sağlam çıkar.

Bir malın ucuz olmasının mutlaka bir nedeni vardır. Çünkü o mal demode olabilir, hatalı veya kullanışsızdır, yada sıkça heryerde görülen bir nesnedir. Pahalı olmasının da elbette sebepleri vardır. Bu ürün ya yeni piyasaya sürülmüştür, ya sağlamdır, ya kullanışlıdır, yada ender rastlanılan bir nesnedir. Alışverişte bütün bunlar gözönünde bulundurulmalıdır. Satılık ürünlerin hepsi kalitesine bakılarak fiyatlandırılır. Ucuz mallar pahalı mallara oranla daha kalitesizdir. Ucuz malların fiyatını bizi kandırmamalıdır. Pahalı şeyler alınmalı ki daha uzun süre kullanılsın.

Ucuz malların, kullanıldığı zaman görüleceği gibi, belli bir kusuru ve eksiği mutlaka vardır. Pahalı satılanların ise genellikle diğerlerine göre üstün yanları bulunur ve bu nedenle pahalı satılırlar. Bunun için verdiğimiz paranın karşılığını almak istiyorsak pahalıyı tercih etmeliyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.