TYT Sınavına Nasıl Çalışılır?

Aşağıda TYT sınavına nasıl çalışılır kısaca olarak ele alacağız.

TYT, Temel Yeterlilik Sınavı olarak bilinmektedir. Temel Yeterlilik Sınavı, Yüksek Öğretime Geçik Sınavı (YGS) olan sınav yerine getirilen yeni bir sistemdir. Daha az soru bulunmakta ve baraj puanı %20 daha fazla olmaktadır. Bu nedenle baraj puanı 150 – 180 olarak belirlenmektedir.

Üniversiteye girişte temel ve merkezi sınavlardan biri olarak üniversite sınavı şeklinde bilinmektedir. Bu nedenle çok önemli bir sınav olarak görülmektedir. Üniversiteye giriş sınavlarına sistemli ve programlı bir şekilde çalışmak gerekir. Böylece başarı elde edilecektir.

Sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden sorular sorulmaktadır. Yeterlilik sınavı olduğu için sorular oldukça basit seviyede sorulmakta ve cevaplar süreye uygun bir şekilde cevaplanma kolaylığından bulunmaktadır. Temel bir sınav olduğu için belirleyici bir sınavdır.

Sınav için günlük rutin programlar yapmak ve konu konu çalışarak çok soru çözmek gerekmektedir. Sınav programına hazırlık yaparken sınav gününe geri sayım başlatmak motivasyonu arttırabilir. Sürekli olarak soru çözmemek, konuları bitirdikçe ilerlemek gerekmektedir. Konu bitiminde konu taraması yapmak ve önemli yerleri bir kez daha not çıkararak çalışmak gerekir.

Sınava çalışmak gerçekten zordur. Yüksek motivasyon gerektirir. Bunu elde etmek için de her gün yeni hedefler belirlemek ve ana hedefe küçük hedefler üzerinden varmak gerekir. Böylece başarı elde edilmiş olur. Üniversite hayatı da daha kolay geçebilir.

TYT Sınavına Nasıl Çalışılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.