Türküler Konularına Göre Kaça Ayrılır

Türkçe söylenmiş şiir anlamına gelen Türkü, şiirlerin ezgili bir şekilde söylendiği eserlerdir. Türküler bir çok bakımdan gruplara ayrılarak sınırlandırılır.

EZGİLERİNE GÖRE TÜRKÜLER

  • Kırık Havalar: Usullü olan ezgilerdir. Deyiş, koşma, semah, tatyan, barana, zeybek, horon, halay, bar, bengi, sallama, güvende, oyun havası, karşılama, ağırlama, peşrev, teke zortlatması, gakgili havası, dımıdan, zil havası, fingil havası gibi türküler kırık havalara örnektir.
  • Uzun Havalar: Usulsüz olan ezgilere verilen isimdir. Genellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde halk arasında sık sık söylenen bir türdür. barak, bozlak, gurbet havası, yas havası, tecnis, boğaz havası, elagözlü, maya, hoyrat, divan, yol havası, yayla havası, mugam uzun havalara örnek olan türlerdir.

KONULARINA GÖRE TÜRKÜLER

Ninniler, çocuk türküleri tabiat türküleri, aşk türküleri, kahramanlık türküleri, askerlik türküleri, tören türküleri, iş türküleri, duygusal türküler, güldürücü olan türküler, karşılıklı söylenen türküler, oyun türküleri ve ağıtlar olarak türküler konularına göre ayrılmıştır.

YAPILARINA GÖRE TÜRKÜLER

  • Mani Kıtalarından Kurulu Türküler: Bu türküler birbirleri ile bağlantılı olan konular üzerine söylenmiş olan manilerin sıralanarak ezgi eşliğinde meydana getirilen türkülerdir.
  • Dörtlüklerle Kurulu Türküler: Adından da anlaşılacağı gibi dörtlüklerden meydana gelen türkülerdir. Bu türküler anonim eserlerdir yani söyleyenleri belli değildir ve halk arasında meydana gelmiştir.

Konularına Göre Türküler Kaça Ayrılır Konusundaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.