Türksoy’un Amaçları Nelerdir

Uluslararası kuruluşlardan olan Türksoy’un amaçlarını merak edenler sorularımnın yanıtını yazımızda bulabilirler.

TÜRKSOY; Türk Dili Konuşan Ülkelerin kültür ve sanat alanlarında birlikte hareket etmeleri için öncülük eden bir örgüttür. Türksoy’a üye ülkelerin yönetim, iç ve dış siyasetleriyle ilgili meselelerle alakadar olunmaz. Üye ülkeler TÜRKSOY’da yapılan çalışmalarda aynı paya sahiptirler.

TÜRKSOY’un amaçları, görevleri, nitelikleri, çalışma alanları ve kuralları tıpkı UNESCO gibidir.

Türk dünyasının TÜRKSOY işbirliği ile birleşmesinde siyasi, yönetsel, dini faktörler gösterilemez. Türksoy’un ana hedefi ve işlevi, Türk dili konuşan halkların örf adetleri, gelenek görenekleri ve sosyal hayatlarındaki ortak yönleri bularak bunlar üzerinde çalışmalar yapmaktır. Türk dili konuşan ülkeler arasında kültürel işbirliği sağlamak aynı zamanda dünya ve bölge barışını daim kılmak isteğidir.

TÜRKSOY; Türk dili konuşan ülkeler arasında kültür dayanışması sağlar. Bu konularda daha da zenginleşmelerini hedefleyen projeler düzenler. Tüm bu zenginlikleri dünyaya duyurur.

TÜRKSOY’un yapmış olduğu çalışmalar sonucunda Türk dili konuşan ülkelerde ortak edebiyatın, ortak tarihin herkesçe kavranmasına yardımcı olur. Tüm ortak değerlerin gelişmesine katkı sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.