Türklerin Kullandığı Takvimler

Bağımsızlığına ve vatanına bağlı bir millet olan Türkler, bir çok medeniyetle etkileşim haline girmişlerdir. Bu durum sosyal hayatta bir çok alanda çok kez değişim yaşamalarına neden olmuştur. Bu yazımızda sizlere Türklerin kullandıkları takvimler hakkında bilgi vereceğiz.

12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ

Türklerin İslamiyetten önce kullandıkları ilk takvimdir. 12 yılda bir devreden bu takvim, güneş esaslı olarak düzenlenmiştir ve her ay bir hayvan adı ile isimlendirilmiştir.

HİCRİ TAKVİM

Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçünün başlangıç olarak sayıldığı bu takvim, ayın dünya çevresinde 12 kez dönüşünün hesaplanması ile düzenlenmiştir. Bu duruma da “ay yılı” adı verilmiştir. Türklerin İslamiyet dinini kabul etmesi ile bu takvim kullanılmaya başlanmıştır.

CELALİ TAKVİM

Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın istemesi sonucunda Mer Hayyam’ın başkanlık ettiği komisyonda Nizamülmülk tarafından oluşturulmuştur. Güneş yılı esaslı olan bu takvim, Melikşah’ın ölümü ile kullanımdan kalkmıştır.

RUMİ TAKVİM

Güneş yılı esaslı olan ve Osmanlı Devleti döneminde kullanılan bu takvim, “Mali takvim” olarak da adlandırılmaktadır. Böyle adlandırılmasının nedeni ise bu takvimin sadece mali işlerde kullanılmasıdır.

MİLADİ TAKVİM

Bu takvimin başlangıcı olarak Hz. İsa’nın doğum günü esas alınmıştır. Milat kelimesi doğum anlamına geldiğinden dolayı bu takvime de “Miladi takvim” adı verilmiştir. Güneş esaslı olan bu takvim, 1926 tarihinden beri ülkemizde kullanılmaya devam etmektedir.

Türklerin Kullandığı Takvimler Sırasıyla Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.