Türkiye’nin İlk Barajı Hangisidir

Pek çok kimsenin bilmediği Türkiye’nin ilk barajının hangisi olduğunu sizler için araştırdıkç

Türkiye’de inşa edilmiş ve faaliyete geçirilmiş ilk baraj, 1619 yılında kurulmuş olan Osmanlı Padişahı II. Osman tarafından yaptırılan “İkinci Osman” bir diğer ismi ile “Topuz Bendi” Barajı’dır. Bu baraj; toprak ve kaya dolgud doldurularak kurulmuştur. Topuz Bendi; barajının yüksekliği yaklaşık 9 metre 91 santimetre olarak ölçülmüştür.

Ayrıca diğer büyük barajlar; III. Ahmet’in 1722 yılında inşa edilmiş 9 metre 41 santimetre yüksekliğine sahip Büyük Bent adlı barajdır. Osmanlı Devleti döneminde inşa edilmiş en büyük baraj, 1890 yılında faalşyete sokulmuş olan 18.5 metre yükseklikteki Elmalı Bendi’dir.

Cumhuriyet’in ilanının ardından inşa edilmiş ilk baraj ise Çubuk Barajı’dır. Bu baraj; Ankara ili dahilindedir. Toplam 33 metre yüksekliğinde olan Çubuk Barajının inşası 1936 yılında nihayete ermiştir.

Ülkemizde baraj inşası daha çok 1950’li yıllardan sonra hız kazanmıştır. Bu dönemler inşa edilen ilk büyük baraj, Doğu Anadolu bölgesindeki Keban Barajı’dır. Bu baraj; toplam 207 metre yüksekliğindedir. İnşasında genel olarak beton ağırlıklı ve kaya dolgu tip kullanılmıştır. Keban Barajı; dünyada en yüksek on sekizinci barajdır. Güney Anadolu Projesi dahilinde olan Atatürk Barajı ülkemizin en büyük barajı olma özelliğini taşır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.