Türkiye’deki Deprem Kuşakları Nelerdir

Bu yazımızda Türkiye’de bulunan deprem kuşaklarının neler olduğuna değineceğiz. İşte o deprem kuşakları..

Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı

Van Gölü’nün kuzeyinden başlayıp Erzincan, Tokat, Amasya, Gerede, Bolu, Adapazarı, İzmit Körfezi ve Marmara Denizi’nden, Saros Körfezi’ne kadar ilerleyen deprem kuşağına denir. Kuşak,  Kuzey Anadolu Fay Hattı şeklinde tanımlanır. En çok deprem bu kuşakta yaşanır. oldukça riskli bir fay hattıdır. İzmit, Adapazarı, Düzce, Bolu, Çankırı, Niksar, Erbaa, Erzincan, Erzurum, Pasinler geçmiş yıllarda büyük deprem yaşanan yerlerdir. Bu noktaların hepsi bu kuşaktadır.

 Güneydoğu Anadolu Deprem Kuşağı

Van Gölünden başlayan Güneydoğu Torosları aşarak İskenderun Körfezi’ne kadar uzanan kuşağa denir. Muş, Varto, Elazığ, Malatya, Elbistan, Kahramanmaraş, Adana, İskenderun gibi iller bu fay hattı üzerindeki noktalardır.

Batı Anadolu Deprem Kuşağı

Bu fay hattı, Ege Bölgesi’nde bulunan çöküntü alanlarının etrafından dolaşır. Bakırçay, Gediz, Büyük Menderes ve Küçük Menderes ovaları ile Burdur, Uşak, Kütahya bu hat üzerindeki noktalardandır.

Ülkemizde saydığımız bu üç kuşaktada bulunmayan yerler mevcuttur. Bunlar; Tuz Gölü ve Konya çevresi, Antalya – Mersin arası, Ergene Havzası, Şanlıurfa ve Mardin’dir. Bu noktalarda deprem yaşanma olasılığı çok düşüktür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.