Türkçemizdeki Haber Kipleri Nelerdir

Türkçemizdeki haber kiplerinin neler olduğu sizler için derledik.

Haber kipleri; İşin, oluşun, eylemin yapılma vaktini; işin yapıldığını, yapılacağını veya yapılmakta olduğunu bildiren eklere denir. Haber verdikleri zamanın adıyla bilinirler. Haber kiplerinin bir diğer adı bildirme kipidir.

Haber kipleri; aldıkları eke göre isimlendirilir.
Haber kipleri; eklerini alan fiiller zaman kavramlarını ifade ederler.

1.Görünen (-di li) Geçmiş Zaman: Geçmişte yaşadığımız veya gördüğümüz eylemleri bildirmek amacı ile kullanılır. Fiil köküne -di eki getirilerek yapılır. Bu yüzden di li geçmiş zaman kipi adı verilir. Bu kipi alan fillere örnek olarak; ” sevdim ve yedim ” sözcükleri verilebilir.

2. Duyulan (-miş li) Geçmiş Zaman Kipi: Fiilin, daha önceden gerçekleştiğini bildiren haber kipine denir. Fakat bu kip söyleyen fiilin yapıldığını bizzat görmediğini, başkasından duyduğunu anlar. Fiil köküne miş eki eklenerek oluşturulur. Bu kipi alan fiillere örnek olarak ” gezmiş ve giymiş ” sözcükleri verilebilir.

3. Şimdiki Zaman Kipi: Fiilin şimdi gerçekleştiğini bildiren haber kipine denir. Fiil köküne yor eki getirilerek yapılır. Bu kipi alan fillere örnek olarak; ” okuyor ve yazıyor ” fiilleri verilebilir.

4. Gelecek Zaman Kipi: Fiilin daha sonra gerçekleşeceğini bildiren haber kipine denir. Fiil köküne ecek, -acak eki getirilerek yapılır. Bu kipi alan fiillere örnek olarak; ” gelecek ve yapacak ” fiilleri verilebilir.

5. Geniş Zaman Kipi: Fiilin her zaman yapıldığını veya yapılabileceğini bildiren haber kipidir. Fiil köküne -r eki getirilerek yapılır. Bu kipi alan fiillere örnek olarak; ” yer ve çizer ” filleri verilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.