Türk Nüfusunun Yapısal Özellikleri

Ülkemizin resmi adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Ülkemiz Kuzey yarımkürede Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir ülkedir. Türkiye’nin üç tarafı da denizlerle çevrilidir. Kalabalık bir nüfusa sahip olan Türkiye nüfusu da yapısal özellikleri açısından farklılık göstermektedir.

Türk nüfusunun yapısal özellikleri:

  • Nüfusun yaş durumu: 0 – 14 yaş arası genç nüfus, 15 – 64 yaş arası çalışan nüfus, 65+ yaş ise yaşlı nüfus bilgilerini göstermektedir.
  • Nüfusun cinsiyet özelliği: Ülkemiz bugünlere gelene kadar bir çok savaşa girmiştir, göç olayları yaşamıştır ve askeri faktörlere tabii kalmıştır. Bu durumlarda da ülkede erkek nüfusu az, kadın nüfusu ise fazla olmaktadır. Çünkü savaşlardan dolayı erkek nüfusu düşmüştür. Eğer çok fazla göç alan ülkelerde ise erkek nüfusu olması gerekenden fazla olmaktadır.
  • Nüfusun iş durumu: 15 – 64 yaş aralığında bulunan nüfus aktif çalışan nüfus olarak nitelendirilir; ayrıca sanayi ve hizmet sektöründe çalışan nüfus sayısı da oldukça fazladır.
  • Genel olarak baktığımızda ise eğer bir ülke tarım ve hayvancılık üzerine gelişmişse o ülkede tarım ve hayvancılık faaliyetleri çok fazla yapılır.

Türkiye Nüfusunun Yapısal Özellikleri Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.