Tükenmeyen Doğal Kaynaklar Nelerdir

Tükenmeyen kaynakların neler olduğunu sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Tükenmeyen kaynaklar; kullanıldığı takdirde kendilerini madde döngüleri yoluyla yenileyen kaynaklara verilen addır. Bütün canlı kaynaklar bu gruba dahildir. Bunlar; Su, rüzgar, güneş, dalgadır.

1-Rüzgar: Yüksek ve alçak basınç merkezleri arasındaki basınç farkından dolayı oluşan yatay yönlü hava hareketlerine denir. Rüzgar enerjisinden elektrik üretilir. Rüzgar enerjisinden faydalanabilmek için rüzgârın esiş hızına uygun bölgeler seçilmelidir. Rüzgâr enerjisi çevreye zrar vermeyen kaynak türlerindendir.
2-Dalga: Rüzgardan dolayı yalnızca denizlerde oluşan gel- git olayıdır. Dünya’da kullanma fırsatı sınırlı olan bir kaynaktır Tüm Dünya’da bir yılda dalgalardan elde edilecek enerji diğer enerji kollarıyla kıyas edilemeyecek kadar azdır.
3-Güneş: Güneş enerjisinden ısıtma ve soğutma sistemlerinde, elektrik enerjisi üretiminde, havalandırma tesislerinde sıkça faydalanılır. Gelecek dönemlerde güneş enerjisine dayalı teknolojilerin gelişmesi büyük ihtimaldir. Çünkü güneş enerjisi tükenmeyen, masrafsız ve çevreye zararsız bir enerji türüdür.
4-Su: Su canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için zorunlu bir kaynaktır. Su yaşamın sürekliliğini sağlamadaki başroldur. Belli ölçülerde kendini yenileyebilen bir kaynaktır. Ayrıca su bazı canlı türlerine doğal yaşam alanı teşkil eder. Yeryüzüne yağış olarak düşen su, yer üstü ve yeraltı su kaynaklarını besler ve onları zenginleştirir. Su kaynakları, insanlar yüzünden tehdit unsuru sayılır. İnsanların bu kaynakları hor kullanmamaları gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.