Toplumsal Cinsiyete Duyarlılık ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda toplumsal cinsiyete duyarlılık ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Toplumsal cinsiyete duyarlılık, toplumda kadın ve erkek eşitliğinin oluşması ve hukuki olarak hakların korunması ve sağlanması için gereklidir. Toplumsal cinsiyet derken, toplumda imkan ve fırsatların herkes için olması anlamına gelmektedir.

İnsanlar bir toplum olarak yaşarken bazı görev ve sorumluluklara sahip olurlar. Bireysel sorumluluklar toplumsal farkındalığın oluşmasında ve gelişmenin de yaşanmasında etkili olmaktadır. Kadınların ve erkeklerin haklardan yararlanması, özgürlüklere sahip olması hukuki olarak sağlanmaktadır.

Bir kadın temiz çevrede, sağlıklı bir ortamda, eğitim ve öğretim hakkına sahip olarak insani bir şekilde yaşayabildiği gibi bir erkeğin de bu şekilde yaşaması toplumsal cinsiyetin duyarlılığını oluşturmaktadır. Cinsiyet farklılıklarına göre ayrımcılığın yapılmaması, pozitif ayrımcılığın da yaşanmaması için bireysel sorumlulukların farkında olmak ve topluma karşı görevleri de yerine getirmek gerekir.

Birlik ve beraberlik için, barış ve huzur ortamının kurulması ve korunması için hukukun üstünlüğüne dayanılarak hak ve hukukun sağlanması, özgürlüklerin korunması gerekir. Toplumda huzur ve refah ortamının oluşması için kişilerin sorumluluklar alarak hareket etmesi ve görevlerini yerine getirmesi gerekir. Ayrımcılıkların önüne geçmek, haksızlıkların yaşanmasına engel olmak toplumsal cinsiyet duyarlılığının gerçekleşmesi için de önemlidir. Bu nedenle her vatandaşın buna duyarlı olması gerekir. Toplumsal huzur çok önemlidir.

Toplumsal Cinsiyete Duyarlılık ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.