TEOG Sınav Sonuçları MEB E-Okul 2014

8. sınıf öğrencilerinin liselere yerleşmek için girdiği TEOG sınavlarına 1 milyon 300 bin öğrenci katıldı. Sınav sonuçlarını ihtiva eden puanlar “e-okul” üzerinden verilecek.

Sistemde bazı yenilikler yapılmış olacak. Anadolu lisesi statüsüne dönüştürülecek okullar tüm Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullar olacak. Böylece YEP, tüm okul türlerine öğrenci alımı için kıstas olacak.

Eskiden doğrudan alan tercihi yapan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulları seçen öğrenciler, artık doğrudan okul tercihi yapmak suretiyle yerleştirmeye katılacak.

Şube kontenjanları Anadolu Lisesine dönüşümü gerçekleşen okullarda 34 olacak. Fakat ihtiyaç olursa bu sayı 40’a yükseltilebilecek.  4 Anadolu Öğretmen Liseleri, Sosyal Bilimler, Fen ve Anadolu Liseleri’ne dönüştürülecek.

Hazırlık sınıfı artık Fen Liselerinde de zorunlu olacak. Yani 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren Fen Liselerine kayıt olanlar zorunlu hazırlık sınıfı da okuyacaklar.

201 puanlık taban puan sınırı TEOG ile birlikte tarihe karışmış oldu.

%5’lik dilim içerisinden alım yapacak olan özel okulların tam burslu kontenjanları, tıpkı diğer okullar gibi puan üstünlüğüne bakacak.

Özel okulların tam bursluluk ek şart ve yükümlülükleri kalkacak. Yani başarısızlık ve sınıf tekrarı gibi durumlarda öğrencilerin burslulukları eğitim öğretim süresi boyunca hala geçerli olacak.

31 Temmuz ile 8 Ağustos günleri arasında internetten tercih yapacak olan öğrenciler A ve B adında iki grup tercihte bulunacak. Bu tercihlere bağlı yerleştirme sonuçları 22 Ağustos günü duyurulduktan sonra kesin kayıtları gerçekleşecek. Bu yerleştirmeden sonra boş kontenjan kalırsa nakil yoluyla öğrenci alınabilecek ve tüm bunlar ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları uyarınca yapılacak.

-473_teog_942951894

TEOG Sınav Sonuçları Öğrenme Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.