TEOG Lise Kontenjanları 2014

TEOG Lise Kontenjanları 2014 hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

MEB ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması dahilinde tercihleri ile ilgili asıl kontenjan listelerini açıkladı.

İl ve ilçelerde fen ve sosyal bilimler, Anadolu, çok programlı Anadolu, meslek ve teknik, imam hatip liseleri ve özel okul kontenjanlarının yüzdelik dilimleri ve pansiyon ile ilgili bilgilerini içermekte olan tercihlere asıl kontenjan listeleri Bakanlık tarafından e-okuldan açıklandı.

E-okulda verilen açıklamalarda parasız yatılılık ve bursluluk sınavına ait açıklamalar da yer alıyordu. Bu açıklamalara göre yerleştirme esas puanına göre öğrenci alımı yapan pansiyon okullarını kazanıp kaydını yaptıran öğrencilerden parasız yatılı okula koşullarını karşılayanlara cinsiyete uygun pansiyon bulunması durumunda yatılılık kontenjanı dahilinde ilk öğretim ve ortaöğretim kurumlarında alakalı yönetmeliğe göre YEP’e yapılan sıralama ve yerleştirmeler ile parasız yatılı olarak öğrenim göre şansı tanınacak.

Bu öğrenciler ek olarak PYBS’yi kazanmak zorunda olmayacak. Pansiyonlarda paralı olarak yatılı kalmak isteyen öğrencilerse kontenjanlar dahilinde paralı yatılı olarak kalabilecekler.

2014-2015 eğitim ve öğretim senesinden sonra tüm ortaöğretim kuruluşlarına YEP kapsamında öğrenci yerleştirilecek bu nedenle PYBS için başvuran öğrencilerin tercihleri burs talebi olarak görülecek. Bunun sonucunda burslu okumak için hak kazanan öğrenciler kayıt yaptırdıkları okulun müdürlüğüne gereken belgeler ile 30 eylül günü saat 17.00’a kadar başvurmak zorunda.

269f13a93fa6c5687ac561992_989698793

TEOG Lise Kontenjanları hakkında yorum yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.