TEOG Kontenjanları ve Yerleştirme Puanları Ne Zaman Açıklanacak

Teog kontenjanları ve yerleştirme puanları ne zaman açıklanacak hakkında bilgi kısaca

Bu yıl ilk kez uygulanan temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi TEOG sınavlarının sonuçlarının ne zaman açıklanacağı, okulların kontenjanları ve yerleştirmelerin ne zaman açıklanacağı merak konusu. İşte konuyla ilgili detaylar.

Bu yıl ilk kez uygulanan TEOG sistemi ile sınava giren öğrenciler sınavlarının sonuçlarını ve hangi okullara yerleşeceklerini merakla bekliyor. 1 milyon 820 bin 8. sınıf öğrencisinin katıldığı sınavların sonuçları uzun süredir bekleniyor. Bakanlık 4 Temmuz’da okulların kontenjanlarının açıklanacağını duyurdu. 8 Temmuz’da ise yerleştirmede kullanılacak olan yerleştirmeye esas puanlar açıklanacak. Yerleştirmeye esas puanların açıklanmasının ardından tercih süreci başlayacak ve 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tercih sonuçları da 22 Ağustos’ta açıklanacak.

Öğrenciler tercihlerini yerleştirmeye esas puanları ile yapacak. Yerleştirmeye esas puanlar öğrencilerin TEOG sınavlarından elde ettiği puanla diploma notunun belirlenen katsayıyla çarpımından elde edilen puanın toplanmasıyla oluşturulur. Bu da öğrencilerin bir liseye yerleşmesinde yerleştirmeye esas puanın ne derece önemli olduğunun göstergesidir.

Özel eğitim kurumları da yerleştirmeye esas puanlara göre öğrenci alımı yapacak. Özel okullar burs kontenjanlarına göre değişen puanlara öğrenci alacak. Öğrenciler MEB’in tercihlerle ilgili açıkladığı siteden YEP ile tercihlerini yapabilecek. Sonuç olarak öğrencilerin herhangi bir okula yerleşmesi için YEP çok önemli bir değer. Öğrencilerin YEP olarak elde ettiği puan kısa süre içinde açıklanacak ve açıköğretim üzerinden eğitimine devam eden öğrenciler de bu puanı kullanacak. Açıköğretim üzerinden eğitimine devam eden öğrenciler tercih formlarını APS ve dengi postalar ise Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Müdürlüğü’ne gönderecek ve bu kişilerin tercihleri buna göre değerlendirmeye alınacak. Tüm öğrencilere tercih döneminde başarılar dileriz.

TEOG Kontenjanları ve Yerleştirme Puanları Ne Zaman Açıklanacak Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.