Teneke Kitap Özeti Kısaca

Aşağıda teneke kitap özeti kısaca olarak ele alacağız.

Çukurova’da yerli halk ile ağaların ve bölge eşrafının arasında geçen sürtüşmeler çeltik tarlalarından kaynaklanmaktadır. Ağalar uygun fiyata çeltik tarlaları alıp satarak çeltik ticareti yapıp zenginleşirken sadece çalışarak hayatını idame ettirmeye çalışan halk çeltik yüzünden ortalıkta dolaşan sinekler yüzünden de sıtma olur.

Sıtma yüzünden çoluğunu çocuğunu kaybetmeye başlayan halk sesini duyurmak için kaymakamlığa gitse de ağalar ve eşraftan kimseler kaymakamları bir yolunu bulup sürgün ettirmektedir. Bu nedenle kaymakam vekili olarak Resul Efendi de dürüst ve sadık bir memur olup görevini yaparken zulmün farkındadır.

Doğru zaman için mücadele veren ve yeni tarla yerlerinin ruhsatlarını imzalamayan kaymakam vekili Resul Efendi ağaları ve eşrafı oyalamaktadır. Bir gün köye yeni toy bir kaymakam olarak Fikret Irmaklı gelir. Ağalarla iyi geçinir. Fakat gerçek yüzlerini görünce ters düşer.

Halkı makamında dinlemeye karar verir. Halkın şikayetlerini ve arzularını dikkate alır. Ağalar ve eşraf aleyhine olacak adil kararlar almaya başlar. Fakat Ankara ile irtibat geçen ağalar ve eşraftan kimseler Fikret Irmaklı isimli gencecik kaymakamın da başını yakarak sürülmesine neden olurlar. Ağalar ve eşraf her şeye rağmen köylüye zulüm eder ve zenginliklerine zenginlik katma arzusuyla daha çok çeltik tarlası satmaya ve almaya başlarlar.Genç kaymakam ve halk düzenin kurbanı olur.

Teneke Kitap Özeti Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.