Temizlik Nedir Ve Önemi Nelerdir

Temizlik nedir temizliğin önemi nelerdir sizlerle bu yazımızda kısaca ele alacağız.

Temizlik; canlıların hayatlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmesi için gerekli en önemli unsurlardan biridir. Bu yalnızca insanlar için gerekli bir durum değil tüm canlıları ilgilendiren bir durumdur. Mesela, insanın vücut temizliği sağlıklı bir hayat yaşamaları için en gerekli unsurdur. Kimi canlılar için bu durum değişik olabilir.

Temiz olmak, toplumda aranan bir niteliktir. Toplumsal yaşamda insanın daha saygın bir yere gelmesi için temiz olması şarttır. Vücut temizliği tam ve manevi yönden de çok temiz olan insanlar, toplumda iyi bir yer edinirler. Daha çok sevilir ve saylırlar. Bu gibi kimseler toplumlarda, yapılan işlerde daha başarılı olacaktır. Ayrıca söylenen bir hadis vardır ki. Oda şöyle; Temizlik imandan gelir. Bu nedenle islam dininde temiz olmak birincil şarttır. Temiz olmayan insanların ibadeti dahi kabul olmaz.

Temizliğin hassas bir diğer hususu ise çevredir. Genellikle insanların sebep olduğu kirlilik tüm canlıların yaşamını tehdit eder. Bunun için canlıların vücut ve çevre temizliği tam olmalıdır. Ebeveynler, küçük yaşlardan itibaren çocuklarına temizlik anlayışı kazandırmalıdır. Bu şekilde hareket ederler ise daha sağlıklı bir gelecek bizleri bekler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.