Teknoloji Kullanımının Sosyalleşme ve Toplumsal İlişkiler Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Aşağıda teknoloji kullanımının sosyalleşme ve toplumsal ilişkiler üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Teknoloji hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumdadır. Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesinde internetin yaygın olarak kullanılması, iletişim ve ulaşım ihtiyaçlarının artarak varlığını sürdürmesi etkili olmuştur. Teknolojinin gelişmesi sosyal hayatımızı da etkilemeye başlamıştır.

Teknoloji kullanımın sosyalleşme ve toplumsal ilişkiler üzerindeki olumsuz etkileri sosyolojik olarak sorun meydana getirmektedir. Toplum hayatında teknolojinin varlığı hız ve haz toplumlarının oluşmasına ve beşeri ilişkilerin yozlaşarak sosyal ilişkilerin zarar görmesine neden olmaktadır.

Birbirinden uzaklaşan aile bireyleri, akrabalar ve komşular da insani değerlerin tahrip olmasına ve unutulup yaşanmamasına neden olmaktadır. Bu nedenle teknik ilerleme sosyal bir refah seviyesi olarak algılanmamaktadır. Tekniğin ilerlemesi sadece zaman, enerji tasarrufu ve kolaylık sağlamaktadır. Bunun dışında makineleşmek insanları robotlaştıran bir durum olarak görülmektedir.

Mekanik değerlerin içinde kaybolmak, makine gibi hareket etmeyi de beraberinde getirdiği için monoton hayatlardan bahsetmek daha çok mümkün olmaktadır.

Teknoloji kullanımının sosyalleşme ve toplumsal ilişkiler üzerindeki olumsuz etkileri, internet bağımlılığının oluşması, ekran bağımlılığının oluşması, kolaycılığın öne çıkarak çabanın göz ardı edilmesi, el emeğinin hiçe sayılması, aile bireylerin ayrı yaşaması, akrabaların uzaklaşması, komşuların birbirlerinden habersiz olarak yaşamaları gibi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Teknoloji Kullanımının Sosyalleşme ve Toplumsal İlişkiler Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.