TBMM Ne Zaman Açıldı?

Aşağıda TBMM ne zaman açıldı kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra bu ismi almıştır. Milli Mücadele yıllarında Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışıyla ivme kazanan Milli Mücadele, genelge ve kongrelerin ardından Ankara sathında meclisin kurulmasıyla bir örgütlenme hareketinin sürecini gerçekleştirilmiştir.

Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 yılında açılmıştır. Bu tarih Milli Mücadele hareketinde bir dönüm noktası olmuştur. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi adını almıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulması Ankara Hükümeti’nin etkin rol oynamasını sağlamıştır. Bu sene itibariyle açılışının 98. yılı kutlanmaktadır. Meclis yaklaşık bir asırdır demokrasinin beşiği ve cumhuriyetin kalesi olmuştur. Milletin temsil ediliği bir meclistir.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, TBMM Ne Zaman Açıldı? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Isparta birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, TBMM Ne Zaman Açıldı? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Aydın birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.