Tarihte Bilinen İlk Yazılı Antlaşma Hangisidir

Ortak kültüre, dile, geleneklere, göreneklere ve adetlere sahip olan bireyler toplumları oluştururlar. İnsanlık tarihi boyunca baktığımızda tarih boyunca bu toplumlar birbirlerine bir üstünlük sağlamaya çalışmışlardır ve böylece bir çok savaş yapıp toplumlar arasında birden fazla sayısız antlaşmalar yapılmıştır.

Tarihte bilinen ilk yazılı antlaşma “Kadeş Antlaşması”dır. Kadeş antlaşması Hititler ve Mısırlılar arasında imzalanan ilk yazılı antlaşmadır.

Kadeş antlaşması bazı tarihi kaynaklara göre milattan önce 1285 yılında, bazı tarihi kaynaklara göre ise milattan önce 1296 senesinde imzalanmıştır bu nedenle tarih konusunda bir kesinlik yoktur.

Kadeş antlaşmasının ilk hali akad dilinde kaleme alınmıştır. Ancak sonradan Mısır ve Hitit dillerinde de kopyalanmıştır. Bu antlaşma eşit şartlar altında imzalanmıştır ve kil tabletler üzerine yazılmışlardır.

Kadeş antlaşmasının yazılmış olduğu kil tabletler 1906 senesinde yapılan tarihi kazılar sonucunda Hitit Devletinin başkenti Hattuşa antik kentinde gün yüzüne çıkarılmıştır.

Bu antlaşma genel olarak iki devletin herhangi birinde iç ya da dış karışıklık yaşandığında birbirine yardım göndermesi için imzalanmıştır.

Tarihte Bilinen İlk Yazılı Antlaşma Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorum ve Bilgilerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.