Süt Ürünleri Fabrikası Hangi Bölgede Bulunur

Süt Ürünleri Fabrikası Hangi Bölgede Bulunur Kısaca Bilgi Verelim.

Ülkemizdeki ekonomik faaliyetler bölgelerin iklim özelliklerine, yer şekillerine ve toprak şekillerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Genellikle sert iklime sahip olmayan verimli topraklara sahip olan bölgelerde tarım faaliyetleri oldukça ileri seviyededir. Kurulacak olan tarım ürünleri fabrikaları da tarım alanlarına yakın yerlerde kurulmaktadır. Bunun nedeni, tarım ürünlerinin bozulmasını önlemek ve ürünlerin tazeliğini korumaktır. Ayrıca fabrikalar tarım ürünlerinin yakın olduğu yerlere kurulmasının bir nedeni de nakliye masraflarını en aza indirmektir.

süt

Süt ve süt ürünleri fabrikaları da günümüzde oldukça önem arz etmektedir. Ancak önemli bir husus var ki; süt ve süt ürünlerinin ham maddeleri bozulmaya el verişli olduğundan dolayı hayvancılığın yaygın olduğu yerlerde süt ve süt ürünleri fabrikaları yaygındır.

Süt ve süt ürünleri fabrikaları, dağlık ve engebeli oluşundan, tarıma elverişli olmayışından ve sert iklimi sahip olmasından dolayı Doğu Anadolu Bölgesinde kurulmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesinde tarım faaliyetleri yapılamadığı için ekonomik faaliyet olarak hayvancılık oldukça gelişmiştir. bu nedenle süt ve süt ürünleri de bu bölgede oldukça yoğun şekilde üretilmektedir. Süt Ürünleri Fabrikası Hangi Bölgelerde Bulunur Bilgisini Aktardık, Yorumlarınızı Bekliyoruz.

33 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.