Su Tasarrufu Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazı

Bu yazımızda su tasarrufu önemi ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya’nın ¾’ü sularla kaplıdır. Kıtalar arasında bulunan okyanuslar, ülkeler arasındaki denizler, karalar üzerindeki göller, akarsular, sıcak su kaynakları, soğuk su kaynakları, tatlı ve tuzlu sular, sodalı ve ilaçlı sular bütünüyle su kaynaklarını oluşturur.

Evrendeki her şey sıvılaştırılabilir. Canlı varlıklar incelendiğinde organizmaların büyük kısmının suda meydana geldiği görülmektedir. Su, canlı hayatını bu kadar ilgilendirmekteyken ve oluşturmaktayken, en başta insanlar suya muhtaç olarak yaşamaktadır.

Susuz yaşayabilen bir canlı yoktur. Susuzluk canlı hayatının sonudur. Su israfı da susuzluğa giden yolda canlı hayatının sonunun başlangıcıdır. Suyun hayati bir unsur olarak tasarruf edilmesi gerekir.

Çevrenin korunamaması ve çevre kirliliğinin artmasıyla su kirlilikleri oluşmakta ve bilinçsiz su tüketimiyle birlikte su kaynakları tükenmektedir. Evlerimizde, okullarımızda ve iş yerlerimizde su kullanımında yapılan israf, her geçen gün su kaynaklarını eritmektedir.

Suyu doğru kullanmazsa ve israf etmeye devam edersek, dünyada birçok canlının nesli tükenebilir, dünyanın coğrafyası değişebilir, kuraklık, kıtlık, yokluk yaşanabilir. Çölleşme eğilimlerinin başladığı günümüz dünyasında suya olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

Bununla beraber insanlar özellikle günlük hayatlarında suyu israf etmeye devam etmektedir. Su tasarrufu için evlerimizde su tesisatı bakımlarını gerçekleştirmeliyiz, suyu daha az harcayan makineler kullanmalıyız, temizlik yaparken su miktarını dengede tutmalıyız. Bunları yaparsak, bilinçsiz su tüketiminin önüne geçerek, su israfını önleyebiliriz.

Su Tasarrufu Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.