Solunum Şekliniz Hayatınıza Yön Verebilir

Solunum şekliniz hayatınıza yön verebilir hakkında bilgi kısaca

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Füsun Ülger insan vücudunun ağızdan nefes alıp verirken yorulduğunu ve tüm hayati faaliyetlerimiz için ağzımızı kullanmış olduğumuzu söylüyor. Tüm bu faaliyetler arasında ağızdan nefes alan kişiler nefes tıkanıklıkları yaşayabiliyor ve kaliteli nefes alamıyor.

İnsanların doğru nefes almaması yaşam kalitesini ve sağlığını etkiliyor. Doğru nefesin burunla başladığını belirten Acıbadem Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ülger, burunun solunum için gerekli işlevi yaptığına değindi. Burun solunan havayı ısıtıyor, süzüyor ve nemlendiriyor. Bu sayede akciğerlere solunum için uygun bir hava ulaşıyor. Doğru nefes almak için nefesin burundan alınıp ağızdan verilmesi gerekiyor. Ancak birçok insan doğru nefes alma ve vermeyi bilmiyor. Birçok insanın burunla ilgili problemleri var ve bu da doğru nefes alıp vermeyi engelleyebiliyor. Bu şekilde yaşamaya alışan insanlar ağızdan nefes almaya da alışıyor.

Ağızdan nefes alındığı zaman akciğerlere ulaşan hava nefes alıp verme işlemi için uygun koşullara sahip olmuş olmuyor. Hava temizlenemiyor, ısıtılmıyor ve nemlenmiyor. Havayla direk temas eden hava yolları da kuruyor ya da bazı problemler ortaya çıkıyor. Ayrıca ağızdan nefes alıp veren bir insan birçok faaliyeti ağzıyla yapmış oluyor. Konuşurken, yemek yerken bir de nefes alıp vermeye çalışılınca bazı darlıklar ve tıkanmalar ortaya çıkabiliyor. Bu da hastaların hastaneye başvurma nedenleri arasında.

Doğru nefes burunla alınıp ağızla verilen nefes olarak biliniyor. Uzman Doç. Dr. Ülger, burunla alınan nefesin akciğerleri şişirmesi ve ağızla verilmesinin doğru nefes alıp verme olduğunu belirtiyor. Ayrıca nefes alınca akciğerlerin tümüyle şişirilmesi ve nefes verilirken daha uzun süre harcanarak bütün havanın akciğerlerden boşaltılması gerekiyor. Bu sayede solunum kasları da etkili olarak kullanılabiliyor ve daha sağlıklı solunum yapılmış oluyor.

Ağız ile nefes alıp verme zamanla farkına varmadığımız bir alışkanlık haline geliyor ve bilinçli solunum daha önemli hale geliyor. Solunum bilinçli olarak yapılması gereken önemli bir faaliyet.

Burunla soluk alınması burnun sahip olduğu yapı nedeniyle oldukça önemli. Burnun içindeki tüyler havayı zararlı ve alerjik partiküllerden arındırıyor. Daha nemli ve arındırılmış havanın akciğerlere ulaşması sağlanıyor. İnsanların çok sıcak havalarda spor yapması ağızdan nefes alıp vermesine neden oluyor ve hava yolları kuruyor.

Solunum Şekliniz Hayatınıza Yön Verebilir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.