Sınav Kaygısı Nasıl Önlenir

Sınav Kaygısı Nasıl Önlenir hakkında bilgi kısaca.

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) yaklaşıyor ve öğrencilerin kaygılı oldukları gözlemlenebiliyor. Ancak bunun telaşlanacak bir şey olmadığı, bir miktar kaygının motivasyon düzeyini pozitif olarak etkilediği bildirilmekte.

Öğrencilerin sınav kaygısını yenmek için ne yapmaları gerektiği Yeditepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürhan Can tarafından, sınav günü ve sınav anında nasıl bir beslenme yapılması gerektiği de Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Binnur Okan tarafından açıklandı.

Sınav kaygısı sınav performansını en çok etkileyen parametre olarak karşımıza çıkıyor. Fakat az da olsa kaygı bulunması öğrencinin motivasyon düzeyini olması gereken düzeyde tutuyor ve faydalı oluyor. “LYS’ye girecek öğrenciler, az da olsa kaygı yaşamalı” sözleri konu hakkında Prof. Dr. Gürhan Can’ın düşüncelerini aktardığı sırada altını çizdiği sözler oluyor.

Öğrencilerin konuları bilse de bunları sınavda ortaya koyabilmeleri daha büyük önem taşıyor. Yüksek düzeyde sınav kaygısı da bunu engelleyebiliyor. Konu ile ilgili Prof. Dr. Gürhan Can’ın açıklaması ise şöyle:

“Sınavlarda kaygılanan öğrenciler, yaşadıkları kaygının yoğunluğuna bağlı olarak, sınav esnasında yetersizlik, çaresizlik, endişe, telaşlanma, paniğe kapılma gibi negatif duyguların yanı sıra, aşırı ölçüde terleme, kalp çarpıntısı, cezalandırılma beklentileri, statü ve benlik saygısında azalmalar ve benzeri bir takım reaksiyonlar gösterir. Böyle bir durumda bireyin zihninde oluşan marazi düşüncelerle benliğine yönelik yetersizlik duyguları, onu dikkatini sınav soruları üzerinde toplayabilmekten alıkoyar. Bir türlü sınava konsantre olamamakta, zaman ilerledikçe kalan tüm soruları yanıtlayamayacağı endişesiyle çaresizlik duyguları içinde paniğe kapılabilir. Böyle bir durum içindeki aday, sınav esnasında beliren bu türden olumsuz tepkilerden biran önce kurtulabilmek için, bilinçsiz bir biçimde de olsa, bir an önce sınavı terk etmeye meylederken, cevabını bildiği birçok sorunun doğru yanıtını hatırlayamamakta ya da bu sorulara da yanlış cevaplar verebilir.”

Can, söz konusu sınav kaygısı ile baş edebilmenin yollarını da sözlerine şu şekilde devam ederek aktardı:

“Bu konuda uzmanlaşmış psikolog, psikiyatristlere başvurmaları, bu tür kaynaklardan profesyonel yardım almak kaygıyı yenmede etkilidir.  Sınav kaygısı ile başa çıkabilmeniz için öncelikle sınava yeterince hazırlanmış olmak gerekir. Sınava yeterince hazırlanıldığı unutulmadan sınav öncesinde vesınav esnasında normal yaşantı sürdürülmeli. Özellikle sınava yakın günlerde sabahlara kadar çalışıp, uykusuz kalınmamalı. Günlük düzenli yürüyüşler yapılmalı. Sınava bir iki gün kala çalışmalar bırakılmalı. ‘Ancak sınavda başarılı olursam değerliyim’ düşüncesinden uzak durulmalı ve ‘Yeterince çalıştım, başaracağım’ denilmeli.”

Her gün et, tahıl, süt, sebze ve meyve tüketilmesinin sınava girecek öğrenciler için olumlu olacağını söyleyen Binnur Okan, uyku düzeninin de büyük önem taşıdığını ifade etti. Sınav öncesi süreçte uyku ve beslenme düzeni büyük önem taşıyor. Sınav anında sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak için bir önceki gün nelerin tüketildiğine oldukça dikkat etmek gerektiği vurgulanıyor.

sinav_kaygisi_nasil_yenilir_1

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir Yok Edilir Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.