Silifke’nin Halk Oyunları Nelerdir?

Aşağıda Silifke’nin halk oyunları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde çeşitli bölge ve yörelerde farklı kültürel özellikler bulunabilir. Örf ve adetler, gelenek ve görenekler kültürlerin farklılaşmasını sağlar. Ülkelerde bölgelerin farklı kültürel özelliklere sahip olması geçim kaynakları, iklim, gıda alışkanlıkları gibi özelliklere göre değişmektedir.

Ülkemizde birçok farklı coğrafyada bölge ve yörelerde kültürel özelliklerin farklılaşmasıyla  halk oyunları da kendine özgü özellikler taşımaktadır. Ülkemizde Silifke yöresinde de çeşitli halk oyunları oynanmaktadır. Yöresel oyunların bölgede ve ülke genelinde de bilinmesi kültürün çok farklı kültürlere de açık olduğunu göstermektedir.

Silifke’nin halk oyunları şu şekildedir:

*Keklik

*Kıbrıs Zeybeği

*Portakal Zeybeği

*Silifke’nin Yoğurdu

*Yayla Yolları

*Türkmen Kızı

*Sallama

Davul, klarnet, bağlama, kaşık gibi aletler de oyunlarda kullanılan çalgı aletleridir. Halk oyunları yöresel olarak oynanmakta ve düğünlerde, eğlence zamanlarında insanlar tarafında sivil ya da yöresel kıyafetlerle oynanmaktadır. Halk oyunları yöresel oyunlardır, yöresel kıyafetler oynanmaktadır. Yöresel özellikler taşımaktadır. Yörede yaşayan insanların kişisel özellikleri de oyundan yansıtılmaktadır.

Halk oyunları kültürün yaşatılmasında önemli bir yere sahiptir. Kültürün nesilden nesle aktarılmasında halk oyunları bir araçtır. Halk oyunları daha çok eğitsel oyunlar olarak da oynanmaktadır. Silifke de halk oyunları bakımından oldukça zengin bir yöredir. Yörede birçok halk oyunu oynanmaktadır. Halk oyunlarının oynanması bir yöre için kültür değeri taşımaktadır.

Silifke’nin Halk Oyunları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Silifke’nin Halk Oyunları Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  2. süpersiniz, ödevim Silifke’nin Halk Oyunları Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  3. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Silifke’nin Halk Oyunları Nelerdir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Trabzon birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.