Şevket Rado Hayatı Kısaca

Aşağıda Şevket Rado hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Şevket Rado, 21 Nisan 1913 yılında Makedonya topraklarında dünyaya gelmiştir. Türk, gazeteci ve yazar olarak bilinmektedir. Balkan Harbi’nin patlak vermesinin ardından ailesiyle birlikte Anadolu coğrafyasına göç etmek durumunda kalmıştır.

Aileisyle birlikte anavatana dönen Şevket Rado, Vefa Lisesi’nde eğitim ve öğretim hayatına devam etmiştir. Ardından Hukuk Fakültesi’ni kazarak tahsili sürdürmüştür. Üniversite yıllarında Son Posta Gazetesi’nde çalışmaya başlayarak gazetecilik mesleğine giriş yapmıştır.

Üniversitede ve mesleğe giriş yıllarında kazandığı tecrübe ile Akşam Gaztesi’nde yaklaşık yirmi beş yıl çalışmaya muktedir olarak fıkra yazarlığı ve yayın müdürü olarak önemli görevler üstlenmiştir.

Şevket Rado, Zoğrafyon Lisesi’nde Sosyoloji okutmuştur. St. Joseph Lisesi’nde de Edebiyat derslerine girmiştir. İstanbul Üniversitesi bünyesinde Gazetecilik Enstitüsü’nde Yazı Nevileri hocalığı yaparak farklı işlerde de çalışma fırsatı bulmuştur.

Hayata dair araştırmalar ve çalışmalar yaparken 1956 yılında Hayat Dergisi’ni çıkarmıştır. türkiye2nin en yüksek tirajlı dergilerinden biri olarak bilinmektedir. Hayat Dergisi sayesinde, tarih, spor, kadın, moda alanlarında önemli ölçüde dikkat çekmeyi ve tiraj elde etmeyi başarmıştır. 1948-1968 yıllarında dergi tirajı yaklaşık olarak 200 binleri bulmuştur.

Şevket Rado, Türkiye’nin ilk kadın Hukuk Profesörü olan Türkan Rado ile evlenmiştir. 1943 yılında gerçekleşen evliliklerinden bir de erkek evlatları Mehmet Rado dünyaya gelmiştir. Şevket Rado 1988 yılında hayatını kaybederek aramızdan ayrılmıştır.

Şevket Rado Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.